MIKKELLER OKTOBERFEST | MORISKANS ÖLHALL

25 september 2026 | 17:00

Skruva upp stämningen, dra på dig lederhosen eller din charmigaste dirndl och höj glaset – Mikkeller Moriskans Oktoberfest gör en storslagen återkomst!

Under två fullspäckade helger förvandlas Moriskan återigen till Malmös eget Tyrolerland. Det blir en oslagbar kombination av flödande hantverksöl, tysk matkultur och feststämning som garanterat sitter i till nästa morgon.
Tillsammans med Mikkeller laddar vi upp med öl i absolut världsklass, en specialkomponerad festmeny, livemusik, tävlingar och allsång. Oavsett om du är erfaren eller gör din Oktoberfest-debut lovar vi en kväll du sent kommer att glömma.
Prost och skål! 🍻
Bordsbokning
Säkra en plats till ditt sällskap! Bordsbokning är öppen endast för middagsgäster med ankomst senast kl. 19:00. Bokning görs i samband med förbeställning av mat. (Observera att bokningen är giltig först när du fått en bekräftelse).
OKTOBERFESTMENY – 350 kr
Huvudrätt
Panerad fläskschnitzel serveras med tysk potatissallad, rödlök, kapris, senapscreme och citron
Efterrätt
Klassisk Apfelstrudel med vaniljsås
– – –
Veganskt alternativ
Huvudrätt
Rotsellerischnitzel serveras med tysk potatissallad, rödlök, kapris, senapscreme och citron
Efterrätt
Vegansk vaniljglass med äppelkompott och havrecrumble
Bästa outfit-tävling!
Ni satte ribban galet högt förra året, så i år vässar vi tävlingarna ytterligare! Tävla om fantastiska priser i bäst klädda look. Sätt på dig lederhosen, dirndl eller din mest kreativa festoutfit och ta chansen att vinna.
Bra att veta
Entré: Ingång via Moriskans huvudentré (ej via Mikkeller-trädgården). 100 kr – kom i tid!
Åldersgräns: Alla är välkomna, men personer under 18 år ska vara i sällskap av målsman och avrunda senast kl. 23:00.
Kl. 22:00–23:00: Vi dukar undan och förvandlar hela huset till ett sprudlande dansgolv.
Klubb: Du som har fyllt 18 stannar självklart kvar och festar vidare på klubben hela natten!